M E N U: [Úvod] [Info a foto] [Kniha návštěv] [Kontakt]

Zábavná akce pro děti

Pořádá Sbor dobrovolných hasičů ŘimicePochod pohádkovým lesem se koná 29. června 2024 od 12:00


Fotografie ZDE


Slova Jana Vrbíčka - starosty SDH Řimice - interview z 12.11.2002

1. Co byste řekl o této akci člověku, který nikdy na pochodu nebyl a chtěl by se přijet podívat?

Člověk, který by se chtěl podívat do překrásné krajiny s nádherným rozhledem do Mohelnické brázdy a na údolí řeky Moravy, ale také si vychutnat čerstvý vzduch v lese – to všechno je součástí Pochodu pohádkovým lesem. Během této rekreační procházky návstěvníky čeká na různě upravených stanovištích (minulý pochod 16 stanovišť) celá řada pohádkových bytostí, celkem 68 účinkujících. Pochod má start i cíl na hřišti v Řimicích. Pochod pohádkovým lesem není určen jen dětem, ale je to takové odrelaxování a uvolnění od pracovních stresů, je to i návrat do dětských let.

2. Letos se pochod pořádal již po sedmé. Návštěvníků je čím dál víc. Nastávají problémy s frontami dokonce i v lese u stanovišť. Počítal jste s takovou návštěvností, když jste poprvé pochod pořádali?

První Pochod pohádkovým lesem, který jsme uspořádali navštívilo asi 250 účastníků. Když jsem viděl úžas dětí, velice rychle jsem pochopil, že to co děláme, může mít velkou budoucnost. No a tím směrem se řídíme do dnes.

3. Čím si tak vysokou návštěvnost (kolem 4000 lidí) vysvětlujete?

Řeknu to jednoduše, v okolí jsem navštívil několik podobných akcí. Vidím velký rozdíl v připravenosti. Uvedu příklad: každé naše stanoviště má připraven určitý scénář např. Vodník, Rusalky, Rumcajs, Čerti, Loupežníci…..Tento scénář mají vypracován do detailu, takže je nic nepřekvapí. Ještě jeden příklad: Čarodějnice v chaloupce na muří nožce zná celého Mrazíka zpaměti. Hlavní výhodou je to, že pohádkové bytosti hrají především dospělé osoby.

4. Jen přibližně. Kolik lidí pořádá pochod a kolik masek je v lese?
Tady ta otázka mi nahání husí kůži co do počtu pořadatelů a masek. V lese na stanovištích bylo přesně 72. pohádkových bytostí a když nezapomenu na kuchařky z MŠ Bílá Lhota, na organizátory dopravy a celou řadu dalších, kteří s námi vytvořili celek, tak nás bylo celkem 113 osob zajišťujících tento pochod.

5. Hodně lidí nechápe, proč to zmiňovaní lidé dělají zadarmo. Jaký na to máte názor?
Tak tuto otázku si pokládají jen ti, co za všem vidí jen finanční zisk. A na všechno kolem nás se dívají jen tzv. komerčním pohledem. V každém z nás je trochu exhibicionismu, ale také potřeby udělat něco pro druhého. Myslím, že to, co děláme, nás taky tak trochu uspokojuje, stačí se podívat na odcházející návštěvníky. Když je vidím, vím, že příští rok jsou opět zde.

6. Každý rok se objevují nové pohádkové bytosti. Nemáte obavy o vypršení fantazie?
Abych řekl pravdu, fantazie mám stále dost, každý rok přibývají nové postavy, ať už pohádkové nebo večerníkové. Největší problém je zajistit nové lidi do těchto postav. Už dneska vím, čím obohatíme příští ročník. Ale to si nechám jako překvapení.

7. Je docela podivuhodné, že tak malá vesnička dovede zajistit takovou akci. Neprojevuje se někdy například z okolních vesnic tak známá česká povaha, jako je závist?
Určitě se takoví jedinci najdou mezi námi. Ale těch hodně ubylo, protože každý soudný člověk chápe, že připravit něco takového, jako je Pochod pohádkovým lesem, není žádná rekreace. Nebudu mluvit o tom, kolik hodin trvá příprava. Teď odpovídám na vaši otázku a už se dostávám do příštího ročníku. Slyším, že v otázce je další pohádková bytost.

8.Jako hlavní pořadatel akce musíte být vystaven obrovskému nervovému vypětí. Nemáte stavy, kdybyste to nejradši přenechal někomu jinému nebo to úplně zrušil?
Máte pravdu, ještě ke všemu jsem osoba, která má odpovědnost ke všemu, co naplánuje, ale také k ostatním. Je to samozřejmé, ale přece je to už sedmý ročník a za tu dobu jsem si už zvyknul. To, co děláme, nechci v žádném případě zrušit. A pokud se najde v našem SDH Řimice osoba povolanější a schopnější k řízení této akce, velice rád ji to přenechám.

10. Jak nakládáte s vydělanými penězi?
Pozorný návštěvník našich stránek na internetu určitě zjistil, že SDH Řimice má dvě družstva mladých hasičů a jedno mužstvo mužů. Určitě zjistíte jejich výsledky. Myslím, že každému je jasné, kam většina finančního zisku ,ať už z Pohádkového lesa nebo jiných akcí, plyne.

11. Vstupné je vzhledem k podobným akcím docela nízké. Proč?
Proč? Pokud přijde celá rodina – dvě děti, dva rodiče a zaplatí 60Kč vstupného na trať, je jistota, že přijdou příští rok znovu. Většina návštěvníků jsou mladí rodiče s dětmi a jak všichni víme, jejich finanční podmínky nejsou většinou zrovna výhodné.

12. Minulý rok vyšlo počasí taktak. Letos už počasí nestálo za nic. Nehodláte změnit termín?
Jak víte počasí asi neporučíme. Tím, že i střední Evropu začíná nepříznivě ovlivňovat globální oteplování, pomalu ale jistě přestávají platit lidové pranostiky. Termín PPL plánujeme vždy jeden rok dopředu. Snažíme se spolupracovat s okolními organizacemi, ale i s MK Litovel.

13. Příští rok je již osmý ročník pochodu. Chystáte nějaké změny?
V žádném případě nesmíme dopustit, aby se PPL opakoval. Náš největší problém je změna trasy. Každopádně se pokusíme jednu třetinu pochodu dostat do nových prostor. Změny se budou týkat hlavně toho, co nám povoluje vyhláška Litovelského pomoraví.

14. Dovedete si ještě vzpomenou na první Pochod pohádkovým lesem?
Velice dobře si vzpomínám na první ročník. Vlastně jsem konečně dostal příležitost poděkovat člověku, který stojí tak trochu ve stínu, ale jak bych to řekl, je to moje pravá ruka - pan Dušan Frenzl. Pro mne je důležité vědět, že při pořádání Pochodu pohádkovým lesem, ale i při konání dalších akcí pro SDH Řimice, je člověk, na kterého se můžu spolehnout. Ve skutečnosti je tím, se kterým jsem vůbec poprvé provedl takovou první konzultaci o uskutečnění Pochodu pohádkovým lesem. Okamžitě se z nás stali herci (pohádkové bytosti). Ale neprozradím jaké postavy jsme při prvním ročníku Pochodu pohádkovým lesem představovali. Mohla by to být také zajímavá otázka na příští internetovou soutěž.

15.Jakou váhu má pro Vás označení vaší vesničky Republika Řimice?
Chtěl bych říct: "Republika Řimice" nemá nic společného s žádnou politickou stranou. Je to název, který nás drží pohromadě. Někdy se stačí projít po naší vesnici, najednou uvidíte celé rodiny, které jdou na procházku a mají trička, na kterých je napsáno: "Republika Řimice". Tím chci říct, vznikla atmosféra a takové zvláštní porozumění všech občanů Řimic, bez nichž není možné uskutečnit takovou akci.

Těšíme se na Vaši účast v roce 2003


--- --- ---
Webdesign: RedSlave [www.webgate.cz]

 
Doporučujeme